Podróż do Niemiec – busem, samolotem, a może pociągiem?

Podróż do Niemiec – busem, samolotem, a może pociągiem?

Prawdą jest, że podróż samolotem jest znacznie szybsza niż jakimkolwiek innym środkiem transportu. To może być szczególnie istotne, jeśli jesteś częścią szybko żyjącego społeczeństwa, w którym liczy się każda minuta. Mimo to niektórzy ludzie nadal preferują tradycyjny sposób podróżowania, np. autobusem, busem, czy pociągiem. Istnieje wiele powodów, dla których busy wciąż cieszą się ogromną popularnością, w niniejszym artykule możesz się dowiedzieć dlaczego tak jest.

Zalety podróżowania busem za granicę

Podróż busem niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to nie tylko komfortowy, ale i również ekonomiczny środek transportu. Dzięki niemu możemy przebyć wiele kilometrów w krótkim czasie.

Tanie bilety autobusowe

Mimo że w dzisiejszych czasach można znaleźć bilety lotnicze w absurdalnie niskich cenach, faktem jest, że bilety autobusowe są częściej w sprzedaży i jest więcej wylotów do wyboru. Zwykle można znaleźć bilety z 50% zniżką. Istnieją również regularne zniżki dla dzieci, studentów i seniorów, a kiedy pomyślisz, ile pieniędzy zaoszczędziłeś na podróżach autobusowych zamiast, powiedzmy, podróżowaniu samochodem (koszty paliwa, opłaty za przejazd itp.), to jest całkiem oczywiste, dlaczego autobusy są najbardziej ekonomiczną opcją transportu.

Gniazdka zasilania i Wi-Fi

Wielu przewoźników busów w końcu zdaje sobie sprawę, czego najbardziej potrzebują pasażerowie podczas podróży na duże odległości – gniazdka elektrycznego i darmowego Internetu! Jeśli się nad tym zastanowić, naprawdę nie ma innej formy transportu niż busy. Nie musisz się martwić, czy bateria się wyczerpie,  a jeśli trudno ci spać w autobusie, po prostu połącz się z Wi-Fi i obejrzyj ciekawy film. A kiedy w końcu dotrzesz do celu, telefon zostanie w pełni naładowany i będzie gotowy do robienia zdjęć. Niesamowite, prawda?

Sporadyczne przystanki i przerwy

Podróżowanie na duże odległości może być kłopotliwe, jeśli podróżujesz pociągiem lub samolotem, szczególnie jeśli jesteś osobą, która nie może siedzieć zbyt długo. To prawda, że nadal możesz zrobić krótką wycieczkę do łazienki samolotem lub pociągiem, ale to wszystko. Podczas podróży busem, jego kierowcy robią kilka krótszych i jedną dłuższą przerwę (około 25 minut), abyś mógł rozprostować nogi, wziąć filiżankę kawy i zjeść szybki posiłek. Ponadto znacznie łatwiej jest korzystać z toalet na stacji benzynowej, które są regularnie sprzątane przez sprzątaczki, niż próbować wcisnąć się w te małe toalety w samolotach.

Nie martw się o brakujący bagaż

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie pomyślała o możliwej utracie bagażu przed lotem. A kiedy wylądujesz, zawsze niecierpliwie czekasz, aż walizka pojawi się na karuzeli i uwierz mi, to może być stresujące. Ale nie jest tak w przypadku busów! Podajesz bagaż kierowcy, a on umieszcza go w bagażniku i to wszystko – jesteś gotowy na podróż. I najważniejsze – możesz zabrać tyle kilogramów bagażu, ile tylko zechcesz. Nie musisz zastanawiać się nad tym, czy zamierzasz przekroczyć limit, a w związku z tym powinieneś zapłacić dodatkową opłatę za dodatkowe kilogramy. Wystarczy przynieść wszystko, czego potrzebujesz.

Brak wcześniejszego planowania

Przy rezerwacji biletu lotniczego jest to zwykle miesiąc wcześniej. Ludzie robią to, aby uzyskać dobrą ofertę na bilety, ponieważ te stają się nawet 10 razy droższe, gdy zbliża się data podróży. Z drugiej strony bilety na busy są mniej więcej zawsze w tej samej cenie, bez względu na to, czy chcesz je kupić pół roku wcześniej, czy na dzień przed podróżą. Jeśli nie masz takiego luksusu, aby zaplanować wakacje z tak dużym wyprzedzeniem, zdecydowanie zdecyduj się na bilet autobusowy. Ponadto, jeśli chcesz zmienić datę wyjazdu, z biletami autobusowymi w ogóle nie ma problemu. Wystarczy skontaktować się z obsługą klienta za pośrednictwem wiadomości e-mail z numerem biletu, stwierdzając, że musisz zmienić datę wyjazdu i to wszystko. 

Lokalizacja jest wszystkim

Ile razy zdarzyło Ci się, że w końcu wylądowałeś w miejscu docelowym, ale centrum miasta jest daleko od lotniska? Busy mogą być drogie, a jeśli lot odbywa się późnym wieczorem, prawdopodobnie wydasz więcej pieniędzy na taksówkę niż planowałeś. Z drugiej strony dobre jest to, że dworce autobusowe są prawie zawsze zlokalizowane w pobliżu centrum miasta i znacznie łatwiej jest kontynuować podróż z dworca autobusowego. Bardziej prawdopodobne jest to, że znajdziesz pobliski przystanek autobusowy lub stację metra w pobliżu dworca autobusowego niż na lotnisku (chyba że mówimy o większych lotniskach międzynarodowych).

Siedzenia są wygodniejsze

Ogólnie rzecz biorąc, żadna podróż na duże odległości nie jest wygodna, ale siedzenia autobusowe mają nieco przewagę w stosunku do miejsc w samolocie lub pociągu. Po pierwsze, jest więcej miejsca na nogi. To może być naprawdę frustrujące, gdy ciągle uderzasz kolanami w siedzenie przed sobą, a fakt, że nie możesz wyregulować oparcia, to koszmar, jeśli lot trwa dłużej niż kilka godzin. W autobusach nie będziesz miał tego rodzaju problemu, ponieważ możesz dowolnie regulować miejsce, po prostu upewnij się, że nie będzie to przeszkadzało osobie siedzącej za Tobą.

Klimatyzacja

Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać chłód zaraz po starcie samolotu? Tak naprawdę nie przygotowałeś się na to i nie zabrałeś żadnego swetra? Klimatyzacja w autobusach jest zawsze dostosowywana tak, abyś nie musiał cały czas siedzieć w kurtce. Dzięki temu w zimie temperatura wewnątrz busa będzie ciepła, a w lecie kierowca włączy klimatyzację, aby poprawić komfort jazdy. A jeśli będzie Ci za gorąco / za zimno, nad fotelem znajduje się przycisk, za pomocą którego możesz samodzielnie regulować klimatyzację. 

Zasady anulowania biletu

Większość przewoźników busów pozwala na anulowanie biletów z pełnym zwrotem kosztów lub minimalną opłatą za anulowanie, a Ty nie musisz mieć ważnego powodu. Zwykle należy go anulować co najmniej 48 godzin przed wyjazdem, ale nadal zależy to od przewoźnika. Jednak przy zakupie biletu lotniczego nie podlega on zwrotowi w 99% przypadków, więc jeśli coś się wydarzy i nie możesz wyruszyć w podróż, najprawdopodobniej twoje pieniądze przepadną. Dlatego wybór autobusu byłby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem!

Podróżowanie samochodem – wady i zalety

Poniższe zestawienie wad i zalet podróży samochodem może pomóc Ci zdecydować, czy jest to odpowiednia dla Ciebie forma transportu. 

Elastyczność

Elastyczność jest jedną z największych zalet podróżowania samochodem. Możesz zatrzymać się tyle razy, ile chcesz, jechać we własnym tempie i cieszyć się swobodą podróży! A ponieważ nie ma limitu bagażu, możesz zabrać ze sobą prawie cały dom. Cóż, nie dosłownie, ale na pewno możesz spakować wszystko, co uważasz za niezbędne dla takiej podróży.

Lepsze widoki

Lepszy widok to kolejna wielka zaleta podróżowania samochodem. Podczas podróży samolotem widok jest ograniczony, ponieważ niebo bywa zachmurzone. Jeśli zdecydujesz się zobaczyć świat ze statku, zobaczysz tylko wodę i odległe lądy.

Oszczędność

Kolejną wielką zaletą podróży samochodem jest to, że możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Działa to głównie wtedy, gdy podróżujesz z grupą przyjaciół i dzielicie się kosztem paliwa. 

Negatywne aspekty podróży samochodem

Przejdźmy teraz do największych negatywów związanych z podróżowaniem samochodem.

Długie dystanse

Cóż, bądźmy szczerzy. Prowadzenie samochodu zajmuje dużo czasu. Czasami możesz jechać godzinami i nadal nie docierasz do celu. Samochodem nie można dotrzeć do każdej części świata.

Zła pogoda

Kolejną wadą podróżowania samochodem jest to, że zła pogoda może mieć poważny wpływ na podróż. Deszcz, śnieg i burze mogą zmienić warunki jazdy, a nawet zniszczyć całą podróż, jeśli nie jesteś odpowiednio przygotowany. 

Ukryte koszty

Przed jakąkolwiek podróżą powinieneś przygotować samochód na długi dystans, co może wymagać dodatkowych środków finansowych. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie samochodu pod kątem usterek, które mogą wystąpić na drodze. Zastanów się także nad zainwestowaniem w kilka niezbędnych akcesoriów samochodowych, zwłaszcza jeśli planujesz długoterminową wyprawę lub podróż z dziećmi. Nie zapomnij o małych, ale pomocnych gadżetach, których możesz używać w samochodzie, takich jak uchwyty na telefon lub kubek, GPS lub osłony przeciwsłoneczne. Wszystko to sprawia, że Twoja podróż stanie się przyjemniejsza!

Podróżowanie pociągiem

Żadnych turbulencji, żadnych korków i więcej przestrzeni: wsiadanie do pociągu może być naprawdę radosnym sposobem podróżowania. Oczywiście żaden środek transportu nie jest idealny. Niektórzy uwielbiają pociągi; inni ich unikają. To, czy pociąg okaże się najlepszym sposobem dotarcia do następnego miejsca docelowego, zależy całkowicie od trasy, potrzeb każdego pasażera i osobistych preferencji.

Zalety podróży pociągiem 

W porównaniu z niektórymi autobusami, samochodami lub samolotami wiele pociągów jest wręcz luksusowych.

Same siedzenia są zwykle porównywalne z siedzeniami w samolocie, ale podróżni nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa i mogą swobodnie chodzić po pociągu podczas jego ruchu. Niektóre pociągi mają wagony restauracyjne z menu dla smakoszy i obsługą kelnerską; inne mają kawiarnie, które serwują tylko podstawowe przekąski i napoje. Nocni podróżnicy mogą skorzystać z dopłaty za prywatne miejsce do spania wraz z łóżkami i łazienkami. Niektóre linie kolejowe zapewniają nawet bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Dla rodzin podróżujących z dziećmi w wózkach oraz dla pasażerów korzystających z wózków inwalidzkich lub innych urządzeń wspomagających, pociągi są zwykle łatwiejsze do przemieszczania się niż autobusy i samoloty.

Wady korzystania z pociągów 

Brak kontroli może być szczególnie dużym minusem dla tych, którzy lubią spontaniczne zmiany planów. Podczas jazdy samochodem łatwo jest zmienić plany według kaprysu i zatrzymać się w malowniczych miejscach lub lokalnych restauracjach. W pociągu pasażerowie nie mają takich opcji – muszą jeździć trasami wyznaczonymi przez rozkład jazdy pociągów.

Trasy Polska – Niemcy i Niemcy – Polska

Busy do Niemiec przewozy Banan to firma, dzięki której bez trudu, wygodnie i przyjemnie dojedziesz do Niemiec z Małopolski i Podkarpacia. Przekonaj się, że podróż busem do Niemiec może być naprawdę komfortowa. Nasze busy wyruszają z większych miast Małopolski i Podkarpacia. Zachęcamy do kontaktu! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfM18og4IJsjZokGzE5XlqWH5BP-hYsssgiT418gg7wdIrPQQ/viewform?embedded=true